Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 22 stycznia 2013

150 rocznica wybuchu Powstania StyczniowegoW dniu 13 stycznia 2013 r. na spotkaniu Członków Krakowskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej, wróciliśmy pamięcią do największego zrywu niepodległościowego
w historii Polski, do Powstania Styczniowego. Ten XIX wieczny ruch powstańczy miał miejsce w Królestwie Polskim, dokładnie 150 lat temu tj. 22 stycznia 1863 roku. Jednak w obecnych czasach został zapomniany.
Powstańcy, których nie przestraszyła nawet tęga zima i ostre mrozy, zasługują na wieczną Pamięć. Polacy nie bali się carskiej 100 tysięcznej armii (później nawet 400 tys.) zaopatrzonej w nowoczesną broń. Do walki stanęli z bronią myśliwską i kosami. Powstańcze oddziały wspierała ludność Galicji szczególnie z Krakowa. Chwała dla dzielnych studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i studentów z innych krakowskich uczelni. Chwała dla dyktatora powstania Romualda Traugutta, Francesco Nullo i innych przywódców. Jednak najbardziej znanym powstańcem do dziś pozostał św. Brat Albert - Adam Chmielowski, który w Krakowie pozostał na zawsze.
Upadek powstania przyniósł carskie represje: rozstrzeliwanie uczestników, odbieranie i rabowanie majątków, zsyłki na Syberię. Po stłumionym powstaniu, miejscem gdzie Polacy mogli uczyć się po polsku pozostała tylko Galicja.
Generał Romuald Traugutt gorący patriota, symbol walki o niepodległość Polski, niezwykły człowiek, w nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 roku został osadzony na Pawiaku i torturowany przez carskie władze. Następnie w 19 lipca 1864 roku skazany na śmierć. Egzekucja odbyła się 5 sierpnia 1864 w obecności wielkiej rzeszy ludzi, którzy śpiewali ”Święty Boże…”.