Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 30 czerwca 2013

15-16 VI 2013 - Ogólnopolski Zjazd ZSzP we Wrocławiu

W dniach 15 - 16 czerwca 2013 roku we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Zjazd Związku Szlachty Polskiej, w którym między innymi udział wzięła Delegacja Krakowskiego Oddziału ZSzP, w składzie: Prezes Norberta Tendera – Mocarska h. Łada, Kierownik Komisji Rewizyjnej Tomasz Kuczyński h. Ślepowron z żoną i córką, Romana Seidl h. Mogiła i Józef Ramotowski h. Drogomir Członkowie Związku.
W pierwszym dniu Zjazdu tj. 15 czerwca odbyło się spotkanie Członków Zarządów Oddziałów ZSzP z Członkami Zarządu Głównego, podczas którego prezesi poszczególnych Oddziałów przedstawili swoje sprawozdania. Po sprawozdaniach wspólnie zastanowiliśmy się nad: płynnością finansową, spotkaniami Członków, kontaktami z innymi organizacjami, wydawnictwem - „Verbum Nobile”. Następnie odbyło się spotkanie członków ZSzP, ich rodzin oraz sympatyków Związku z Prof. Janem Żarynem historykiem i jego małżonką Panią Małgorzatą Żaryn, która jest Kierownikiem Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
   Organizatorzy Ogólnopolskiego Zjazdu ZSzP zadbali również o to, aby Członkowie Związku Szlachty Polskiej wzięli udział w publicznym spotkaniu z mieszkańcami Wrocławia i wysłuchali obszernego wykładu Prof. Jana Żaryna oraz mieli możliwość podjęcia dyskusji w gronie panelistów we wrocławskim Ossolineum.
   Dzięki staraniom wiceprezesa Wrocławskiego Oddziału ZSzP Pana Michała hr. Kwileckiego i Pani Eweliny Grabowicz z Działu Administracyjno – Technicznego Zakładu Narodowego im. Ossolineum we Wrocławiu, mogliśmy Wrocławianom zaprezentować naszą wystawę „Przodkowie Szlacheckich Rodów”. Na starannie ustawionych stołach okrytych tkaniną w złotym kolorze, wystawa prezentowała się znakomicie. Zostało to zauważone i pozytywnie ocenione przez wiele osób oglądających wystawę, do których dołączył się prezes ZSzP Pan Henryk hr. Grocholski. Dziękujemy za miłe słowa.


          W dniu 16 czerwca 2013 r. rano w Katedrze na Ostrowie Tumskim została odprawiona Msza Święta w intencji Uczestników Zjazdu i Członków Związku Szlachty Polskiej.
Uroczystą Mszę Świętą celebrowało kilku kapłanów i JE Kardynał Jan Gulbinowicz. Po Mszy Świętej od stóp pięknego głównego ołtarza popłynęły słowa z ust JE Kardynała Gulbinowicza, które wzruszyły i pokrzepiły nasze serca. Przeżyliśmy ucztę Duchową uwieńczoną słowami wspominającymi naszą smutną przeszłość i otrzymaliśmy mobilizującą podpowiedz do dalszych poczynań. Następnie zainteresowane osoby poszły obejrzeć Panoramę Racławicką.
Po powrocie do Krakowa, w naszej pamięci pozostał piękny wizerunek miasta Wrocławia położonego na brzegach Odry i wyspach odrzańskich i jego zabytkowe katedry. Jak również życzliwość Wrocławian oraz organizatorów Zjazdu, Członków Wrocławskiego Oddziału ZSzP na czele z Prezesem Panem Mieczysławem Kopciem h.  Kroje i całkowicie oddanym organizacji Zjazdu - Wiceprezesem tegoż Oddziału Panem Michałem hr. Kwileckim h. Śreniawa.