Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 22 kwietnia 2014

5-6 IV 2014 - II Sympozjum Krakowskiego Oddziału ZSzPDrugie Sympozjum Krakowskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej odbyło się w dniach
5-6 kwietnia 2014 roku w Hotelu Europejskim w Krakowie. Sympozjum zostało zorganizowane z okazji dziesięciolecia Oddziału, pod hasłem:

"HISTORIA I WARTOŚCI RODÓW SZLACHECKICH W MINIONYCH LATACH"

W Sympozjum wzięli udział prelegenci, artyści, Członkowie Związku Szlachty Polskiej, Ich Rodziny i Sympatycy z następujących Oddziałów: Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Warszawy, Wrocławia. Ziemię poznańską reprezentowali, prof. Marian Lipiński z żoną Danutą.
Spotkanie rozpoczęło się odtworzonym na gitarze brzmieniem Dzwonu Zygmunta i pieśnią
o Krakowie, którą wykonał Aleksander Łodzia-Kobyliński. Następnie Kaja Cyganek, absolwentka Akademii Muzycznej wykonała na harfie utwory z repertuaru muzyki klasycznej.
W związku ze zbliżającą się kanonizacją śp. błogosławionego Jana Pawła II, w akcencie słowno - muzycznym spotkania,  uczciliśmy Jego pamięć. Obok portretu papieża znajdującego się na sali obrad, Dominik Łapiński recytował wiersz „Święta Góra”, zaś ulubioną pieśń Ojca Świętego - „Barkę” zaśpiewał p Ziemowit Palisz.
Prof. ks. Jerzy Kontkowski - Jezuita przybliżył genealogię rodów: Wojtyłów i Kaczorowskich. Pozostali prelegenci: prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, dr Jacek Czepczyk, dr Jacek Pielas,
p. Wojciech Leszczyński, red. Piotr Łoś, prof. Włodzimierz Korab - Karpowicz, wygłosili prelekcje.
W prelekcjach dominowała tematyka szlachecka, z odniesieniem do przeszłości, wartości
i przyszłości stanu szlacheckiego. Wspólne posiłki w miłej atmosferze pozwoliły poznać się bliżej oraz zastanowić się nad przyszłością Związku i jego rozwojem.
W niedzielę 6. kwietnia uczestnicy Sympozjum spotkali się na wspólnej modlitwie w Bazylice Mariackiej, na Rynku Głównym w Krakowie. Msza św. była sprawowana w intencji Członków Związku Szlachty Polskiej, Ich Rodzin i Sympatyków. Uroczystą Mszę św. między innymi kapłanami celebrował również Prof. ks. Jerzy Kontkowski.

Prezes Krakowskiego Oddziału ZSzP Norberta Tendera -  Mocarska