Łączna liczba wyświetleń

sobota, 3 stycznia 2015

14 XII 2014 r. - spotkanie Członków Oddziału ZSzP w Krakowie


W dniu 14 grudnia 2014 r. Członkowie Krakowskiego Oddziału ZSzP tradycyjnie spotkali się w Hotelu Europejskim.
W pierwszej części spotkania Stanisław Łapiński wygłosił prelekcję poświęconą wizycie na Białorusi. Dotyczyła ona głównie pobytu w miejscowości Horki, gdzie w 1840 r. założono pierwszą na terenie Imperium Romanowów wyższą szkołę o profilu rolniczym. Studiowało w niej wielu wybitnych Polaków, wśród których można wymienić św. Rafała (Józefa) Kalinowskiego czy też Michała Jankowskiego – zesłańca 1863r., wybitnego badacza syberyjskiej przyrody.  W swoim wystąpieniu Stanisław Łapiński opowiadał również w skrócie o wizycie Mińsku, pod Lenino, Mścisławiu i jego okolicach.  Wysłuchanie tej ciekawej prelekcji wzbogaciło naszą wiedzę dotyczącą historii, obyczajów i współczesnego życia na Białorusi.
                                   Instytut Agronomiczny, Horki (Napoleon Orda 2 połowa XIXw.)
 
Mścisław - Kościół Karmelitów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (fot. S.Ł)


Po prelekcji prezes Oddziału Norberta Tendera – Mocarska w imieniu własnym i wszystkich Członków Oddziału złożyła gratulacje Państwu Beacie i Stanisławowi Łapińskim, z okazji narodzin synka Bartusia i ofiarowała różaniec papieski oraz obraz przedstawiający Putta ( fragment obrazu „Madonna Sykstyńska”  Rafaela Santi).

 
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, złożyliśmy sobie życzenia i przełamaliśmy się opłatkiem. Pan Olek Łodzia Kobyliński nasze spotkanie uświetnił śpiewem pięknych kolęd przy  dźwiękach  gitary. 


Zdjęcia wykonał - Janusz Janota Bzowski