Łączna liczba wyświetleń

piątek, 17 lipca 2015

14 VI 2015 r. - spotkanie Członków Oddziału ZSzP w Krakowie



W dniu 14 czerwca 2015 r. odbyło się spotkanie Członków Krakowskiego Oddziału ZSzP, podczas którego prelekcję wygłosił Pan Michał Bisping, Członek Towarzystwa Ziemiańskiego, który przybliżył historię  zamku wybudowanego w XIV wieku w Starej Lubowli (słow. Stará Ľubovňa).
Miejscowość Stara Lubowla obecnie znajduje się na terenie Słowacji i jest  jednym z najstarszych miast Spisza. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1292 roku, były to czasy sporu polsko – węgierskiego o południową ziemię sądecką Polski, ziemię sądeckiego Spisza, którą strzegła księżniczka Kinga, a która zbrojenie została włączona do Węgier.

 Dopiero w 1412 r.  za panowania w Polsce króla Władysława II Jagiellończyka,  Zygmunt Luksemburczyk ziemię Spisza z miastem Stara Lubawka  zwraca Polsce, a zamek w Starej Lubawce staje się siedzibą polskiego starostwa spiskiego, w którym były ukryte polskie klejnoty koronne.
         W roku 1553 wielki pożar niszczy zamek, który odbudowano. W roku 1883 - 1945  był własnością rodu Zamojskich, którym opiekował się Jan Zamojski. W tym pięknym, cennym barokowym zamku obecnie jest muzeum i wystawa poświęcona Zamojskim, którym opiekują się  Kasztelan Dalibóg Mikulik i  Monika Pavlecikowa - na zdjęciu.